‘Beast’, ‘Dream Baby’ win at Flickerfest

15 January, 2017 by Staff Writer

Lucy Gaffy with her Canon Award for Best Direction in an Australian Short Film for ‘Dream Baby’.

The 26th annual Flickerfest closed last night with an awards ceremony at Bondi Pavilion, celebrating both international and Australian films.

Advertisement

The award for Best Australian Short Film went to Christopher Sferrazza’s Beast, which had its world premiere at the festival.

Lucy Gaffy took out the award for Best Direction in an Australian Short Film for Dream Baby, following on from the short’s recent AACTA Award.

The award for Best International Short Film went to the Icelandic film Ungar (Cubs), from writer-director Nanna Kristín Magnúsdóttir.

Flickerfest’s Academy-accredited awards include the Flickerfest Award for Best International Short Film, the Yoram Gross Award for Best International Animation, the Virgin Australia Award for Best Australian Short Film and the Flickerfest Award for Best Documentary Short Film.

“We are thrilled that the 2017 festival has been such a success with record crowds and great enthusiasm expressed for the programmes screened,” said festival director Bronwyn Kidd.

“It’s great to see short film so warmly embraced by audiences across our ten-day event. I would like to congratulate all of the films selected for Flickerfest in competition this year and all of tonight’s award winners.”

The full list of winners:

INTERNATIONAL COMPETITION AWARD WINNERS

Flickerfest Award for Best International Short Film (Academy® Accredited)

UNGAR (CUBS) (Iceland)

Writer/Director: Nanna Kristín Magnúsdóttir

Producer: Eva Sigurdardottir  and Nanna Kristín Magnúsdóttir

Special Jury Prize – Best International Short Film:

LA CONVENTION DE GENÈVE (THE GENEVA CONVENTION) (France)

Writer/Director: Benoît Martin

Producer: Stéphane Demoustier, Guillaume Dreyfus, Manon Eyriey

Yoram Gross Award for Best International Short Animation (Academy® Accredited)

MR. MADILA (UK)

Writer/Director/Producer: Rory Waudby-Tolley

SAE Creative Media Institute Award for Best Use of Digital Technology in a Short Film:

EINE VILLA MIT PINIEN (THE PINE TREE VILLA) (Germany)

Writer/Director: Jan Koester

Producer: Christine Haupt

INTERNATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION AWARD WINNER

Flickerfest Award for Best Short Documentary Film (Academy® Accredited)

WIĘZI (CLOSE TIES) (Poland)

Director: Zofia Kowalewska

Producer: Studio Munka, Katarzyna Zariczny, Produkcja Filmowa

Special Mention for Documentary:

THE MUTE’S HOUSE (Israel)

Writer/Director: Tamar Kay

Producer: Tamar Kay, Ariel Richter

INTERNATIONAL GREENFLICKS COMPETITION AWARD WINNERS

Flickerfest GreenFlicks Award for Best Environmental Short Film

GOD’S ACRE (Canada)

Writer: Kelton Stepanowich, Derek Vermillion

Director: Kelton Stepanowich

Producer: Eric Janvier, Mike Mankowski, Kelton Stepanowich

Good Environmental Choice Australia Special Jury Prize

RANGERS OF THE REEF (United States)

Writer: Nicholas Ellis

Director: Brady Valashinas

Special Mention for GreenFlicks

FACON (Australia)

Writer: Felicity Pickering

Director: Joshua Dang

Producer: Joshua Dang, Felicity Pickering, Barbara Ings

WINDOWS ON EUROPE AWARDS

Windows on Europe Award for Best EU Short Film

IL SILENZIO (THE SILENCE) (Italy, France)

Writer/ Director: Ali Asgari, Farnoosh Samadi

Producer: Giovanni Antonelli, Olivier Chantriaux

Special Mention for Windows on Europe

TIMECODE (Spain)

Writer: Juanjo Giménez, Pere Altimira

Director: Juanjo Giménez

Producer: : Juanjo Giménez, Daniel Villanueva, Arturo Méndiz

AUSTRALIAN COMPETITION AWARD WINNERS:

Virgin Australia Award for Best Australian Short Film (Academy® Accredited)

BEAST

Writer: Carl J. Sorheim

Director/Producer: Christopher Sferrazza

Canon Award for Best Direction in an Australian Short Film

DREAM BABY

Writer/Director: Lucy Gaffy

Producer: Kiki Dillon

Yoram Gross Award for Best Australian Short Animation

FISH WITH LEGS

Writer: Nikos Andronicos

Director: Dave Carter

Producers: Nikos Andronicos, Tania Frampton

Miller Australia Award for Best Cinematography in an Australian Short Film

IN A CANE FIELD

Cinematographer: Adric Watson

Writer/Director: Emily Avila

Producer: Emily Avila and Carolie Tapper

Avid Award for Best Editing in An Australian Short Film

SENGATAN

Editor: Chris Ward

Writer/Director: Frank Magree

Producer: Frank Magree, Paul Henri

Media Super Award for Best Screenplay in an Australian Short Film

THE ELEVEN O’CLOCK

Director: Derin Seale

Writer: Josh Lawson

Producer: Derin Seale, Karen Bryson, Josh Lawson

NATIONAL FLICKERUP COMPETITION AWARD WINNERS

SAE Institute FlickerUp Award for Best High School Production

BUMPS

Writer/Director/ Producer: Austin Rosier, Maddison Green, Alyssa Byrnes, Jake Roberts

Yoram Gross FlickerUp Award for Best High School Animation

THE DAY THEY MET CLIVE

Writer/Director/Producer: Alako Myles

AVID FlickerUp Award for Best Editing in a High School Film

TATTOO: THE LIFE AND TIMES OF A TEMPORARY TATTOO ARTIST

Writer/Director/Producer: Daniel Nieborski

Parker’s Award for Best Primary School Production

GRANDMA’S GIFT

Writer: Kinae Edwards, Chloe French, Amity Hutton, Lily Lacey

Director: Kinae Edwards

Producer: Table Cape Primary School

 

 

 

 

 

 

.