‘Hacksaw Ridge’, ‘Seven Types of Ambiguity’ designers up for APDG Awards              

22 November, 2017 by Staff Writer

‘Hacksaw Ridge’. 

The nominees for the Australian Production Design Guild’s annual awards have been unveiled, with 80 practitioners up for prizes across 20 categories spanning production design, set decoration, visual effects, concept illustration, make-up and costume design.

Advertisement

The production designers behind Hanyut, The Osiris Child: Science Fiction Volume One, 2.22 and Hacksaw Ridge in the running for the best production design on a feature film award, while those who worked on A Place to Call Home, Seven Types of Ambiguity, The Code and Cleverman will vie for the equivalent television award.

The APDG Awards will be held for the first time in Melbourne this year, in a ceremony hosted by Academy Award winner animator Adam Elliot at the Melba Spiegeltent on December 3.

Nominations include:

AFTRS AWARD FOR STUDENT SCREEN DESIGN

The Sound of Love
Laura Curtis

Lobster Paradise
Nick Fry, Genevieve Graham, Charlotte Mungomery, Mathilda Robba, Ara Steel & Courtney Westbrook

Man in The Moon
Lilliana Sierra

VCA Nest Short Film
Tamlyn Teow

MAXON AWARD FOR TITLE DESIGN

TEDx Sydney 2017 Titles
Scott Geersen

AEAF Opening Titles
Scott Geersen

Evolve
Breeder

NAVIS
Marianza Zumbo/Wei Liu

WYSIWYG 3D AWARD FOR VISUAL EFFECTS DESIGN

The Leftovers Season 3
Lindsay Adams

Deepwater Horizon
Jason Billington

NodeFest: The Digital Made Physical
Scott Geersen

John Wick: Chapter 2
Glenn Melenhorst

PRODUCTION ART DEPARTMENT AWARD FOR DESIGN FOR AN ANIMATED SHORT FILM, COMMERCIAL OR SERIES

Lost Property Office
Daniel Agdag

Signal/Void
Scott Geersen

Junction
Nathan Jurevicius

Light For The Wild – Taronga Vivid Sydney 2016
Ample Projects
Nicholas Tory & Lucy Keeler

Urban Tree 2.0
Ample Projects
Nicholas Tory

AIT AWARD FOR DRAWING AND CONCEPT ILLUSTRATION

Alien: Covenant
Wayne Haag

Alien: Covenant
Evan Shipard

‘Urban Tree 2.0’
Ample Projects
Nicholas Tory

‘”Light For The Wild’ Vivid at Taronga 2017’
Ample Projects
Nicholas Tory & Lucy Keeler

MAC COSMETICS AWARD FOR MAKE-UP, HAIR AND PROSTHETIC MAKE-UP DESIGN

Cleverman Season 2
Katherine Brown

The Osiris Child: Science Fiction Volume One
Jen Lamphee

Wentworth Series 5
Tess Natoli

The Osiris Child: Science Fiction Volume One
Nick Nicolaou & Paul Katte

HERO FROCK HIRE AWARD FOR COSTUME DESIGN ON A FEATURE FILM

Lion
Cappi Ireland

Boys in the Trees
Erin Roche

Dance Academy
Tess Schofield A.P.D.G

Jasper Jones
Margot Wilson A.P.D.G

LISA MANN CREATIVE MANAGEMENT AWARD FOR COSTUME DESIGN ON A TELEVISION PRODUCTION 

Top Knot Detective
Nicole Ferraro

Barracuda
Cappi Ireland

A Place To Call Home – Season 4
Lisa Meagher

The Wrong Girl
Erin Roche

PHOTOPLAY AWARD FOR DESIGN ON A COMMERCIAL

‘Cairns Regional Council Water Security – Launch’
Ian Anderson

‘Optus Endless Entertainment’
Aaron Crothers

‘TSUNO’
Josephine Wagstaff

‘Jason Grech & IBM Watson’
Josephine Wagstaff

ROSCO AWARD FOR SET DECORATION FOR A TELEVISION PRODUCTION

The Leftovers: Season 3 Episodes 3-8’
Vanessa Cerne

Barracuda
Marian Murray

Seven Types of Ambiguity: Episodes 1-4’
Rolland Pike

Cleverman II
Brock Sykes

DOCKLANDS STUDIOS MELBOURNE AWARD FOR SET DECORATION ON A FEATURE FILM

2.22
Nicki Gardiner A.P.D.G

Lion
Nicki Gardiner A.P.D.G

Dance Academy: The Movie
Marian Murray

The Legend of Ben Hall
Das Patterson

NEXT-PRINTING AWARD FOR PRODUCTION DESIGN ON A WEB SERIES OR TELEVISION PRODUCTION

The Chef’s Line SBS TV
Christopher Batson

Australian Survivor
Christopher Batson

No Activity Series 2’
Elizabeth Mary Moore A.P.D.G

FOX Sports Australia Churchill Studio
Phil Shearer

AFTRS AWARD FOR DESIGN FOR A SHORT FILM OR MUSIC CLIP

Mrs McCutcheon
Marg Horwell

Vampires
Charlotte Mungomery

Maurice’s Symphony
Hannah Sitters

Franky Fingers and the Apartment Upstairs
Josephine Wagstaff

ACS AWARD FOR PRODUCTION DESIGN ON A WEB SERIES OR TELEVISION DRAMA

A Place to Call Home Series 4
Fiona Donovan

Seven Types of Ambiguity
Jo Ford

The Code Series 2
Michelle McGahey A.P.D.G

Cleverman Season 2
Jacob Nash

DOCKLANDS STUDIOS MELBOURNE AWARD FOR PRODUCTION DESIGN ON A FEATURE FILM

Hanyut
Sam Hobbs

The Osiris Child: Science Fiction Volume One
George Liddle A.P.D.G

2.22
Michelle McGahey A.P.D.G

Hacksaw Ridge
Barry Robison

Full list of nominees here.

 

 

 

 

 

 

.