Two ACS awards for John Seale

08 November, 2015 by Staff Writer

John Seale (Mad Max: Fury Road), the late Andrew Lesnie (The Water Diviner) and Benjamin Shirley (The Pack) shared the prize for best cinema feature at the 2015 NSW/ACT annual awards for cinematography.

Seale also collected the Ross Wood senior judges award for 2015 best entry.

Advertisement

The prize for drama or comedy series and telefeature went to Jules O'Loughlin for Black Sails episode 16 and Bruce Young for The Code episode 4.

Steve Arnold ( JFK – Smoking Gun) and Dave Cameron (The Monster of Mangatiti) shared the dramatised documentaries gong.

The awards were presented on Saturday at the Sydney Masonic Centre hosted by Ray Martin, with Gillian Armstrong as guest of honour.

The winners from each of the ACS branch awards will compete for national awards in Adelaide next year, where there is a gold tripod award for each category. From those, the Milli Award for Australian cinematographer of the year is selected

The winners:

ACS CineKids – Videocraft Equipment
11 Years & Under
Gold
Momoko Hill-Travis, I Scream
12-15 years
Gold
Darwin Schulze, Mission Implausible

Student Cinematography – AFTRS
Gold
Jovan Atanackovic, Harvest
Silver
Miller Best, Idle
Benjamin Cotgrove, The Fruity
Bronze
Jarryd Hall, Legacy

Experimental & Specialised – Adept Turnkey, The Post Lounge
Gold
Jonathan Shaw, Life on the Reef – episode 1
Silver
Damian Smith, Reflections
Michael O'Rourke, girl + ghost
Music Clips – Digital Logic, ARRI Australia
Gold
Ross Giardina ACS, George Maple "Vacant Space"
Danny Ruhlmann ACS, Maddisen Ward and Momma Bear "Silent Movies"
Dan Freene ACS, Grace "Pluto"
Silver
Bruno Kataoka, Fytch "In these Shadows" (feat. Carmen Forbes)
Meg White, Remedy
Bronze
Callan Green ACS, Eves The Behavior – TV

Neil Davis International News – Macquarie Commercial Finance, Miller Camera Support
Gold
Matthew Allard ACS, Sea Gypsies
Silver
Matthew Allard ACS, Trauma
Tim Stewart, Band of Brothers, The Seabrooks – Seven News Sydney
Bronze
Tim Stewart, Beneath the Somme ~ Seven News Sydney

Current Affairs – fxphd, Black Magic Design
Gold
Benjamin Foley, Afghanistan's Billion Dollar Drug War
Ashleigh Carter, Richie Benaud
Silver
Matthew Allard ACS, Ditching The Draft
Gregory Barbera ACS, To Hell and Home
Bronze
Quentin Davis, Battle for Tarwyn Park – pts 1 & 2
John Bowring ACS Entertainment, TV Magazine, Breaks & Promos – Lemac Film & Digital
Gold
Zoe White, Foxtel – Smooth TV Ident
Emilio Abbonizio, Foxtel Australia's Next Top Model Promo 2014
Emilio Abbonizio, Wentworth 2014 – Promo Foxtel
Silver
Warwick Brown, Australia's next top model opening titles
Ashleigh Carter, Mykonos
Bronze
Ashleigh Carter, Queensland Origin Team

Corporate & Educational – New York Film Academy, Sunstudios
Gold
Dale Alexander Bremner, Telstra "Access for Everyone"
Dale Alexander Bremner, Telstra "Everyone Connected"
Kevin Scott, Commonwealth Bank – HyperLapse
Silver
Graeme Beck, Hospital for Specialist Surgery
Viv Scanu ACS, Jurlique
Bronze
Benjamin Shepherd, City of Sydney New Years Eve Campaign 2014

Web Content & New Media – PDV Digital Cinema Workshops, Panasonic Australia
Gold
Ross Giardina ACS, BPM – Elegant Hedonism
Emma Paine, We Will
Robb Shaw-Velzen ACS, The Inventor
Silver
Emma Paine, Infused Honey
Casimir Dickson, Riff Raff
Bronze
Benjamin Shepherd, Vetus Teaser

Documentaries – Rosco Australia, XM2 Aerial
Gold
Maxim Drygin, Big Day Of #6
Justin Hanrahan ACS, Why Anzac with Sam Neil
Justin Hanrahan ACS, The Champions
Silver
Rob Scheeren, The Road To Monterey
Peter Coleman ACS, Bespoke "Rise of the Makers" – episode 1
Bronze
Toby Ralph, Redesign My Brain 2

Advertising Local/Regional – Eden Creative Media, Showreelfinder
Gold
Ross Giardina ACS, NRMA – Home
Timothy Tregoning, Angus Barrett – The Saddler
Michael Fardell, CBR Brand Film
Bronze
Damian Smith, Nowheretogo

Advertising National/International – Barbizon Lighting, Gearhead Camera Rentals
Gold
Ross Giardina ACS, Shell – Real Destinations
Earle Dresner, – Lexus – Heart Racing
Timothy Tregoning, Toyota 690 – Spin The World
Silver
Ross Emery ACS, Gillette – Boxhead
Timothy Tregoning, Qantas – Family
Bronze
Andrew Buckley, Bombshell

Dramatised Documentaires – Southern Cross Cameras, Canon Australia
Gold
Steve Arnold ACS, JFK – Smoking Gun
Dave Cameron ACS, The Monster of Mangatiti

Short Films – Cinoptix, DDP Studios
Gold
Ross Giardina ACS, Mother
Ross Giardina ACS, Oranges Don't Grow on Trees
Peter Eastgate, Death in Bloom
Silver
Joel Froome, The Bespoke Tailoring of Mister Bellamy
Tristan Milani ACS, Bluey
Bronze
Tania Lambert, The Frontier

Drama or Comedy Series & Telefeatures – Red Apple Camera Rentals, SONY Australia
Gold
Jules O'Loughlin ACS, Black Sails – episode 16
Bruce Young, The Code – episode 4
Silver
Simon Chapman ACS, Glitch – episode 3

Features – Cinema Daymaker Lighting, Panavision Australia
Gold
John Seale AM ACS ASC, Mad Max: Fury Road
Andrew Lesnie ACS ASC, The Water Diviner
Benjamin Shirley ACS, The Pack
Silver
Steve Arnold ACS, Last Cab to Darwin
Carl Robertson ACS, Infini
Bronze
Simon Chapman ACS, Cut Snake

Ross Wood Snr ACS Judges Award for 2015 Best Entry
John Seale AM ACS ASC – Mad Max: Fury Road

 

 

 

 

 

 

 

.