2014 ASSG Awards Nominees Announced

20 November, 2014 by IF

PRESS RELEASE

The committee of the ASSG is proud to announce the nominees for this year’s ASSG Awards. The ASSG Awards are an opportunity to celebrate and recognise excellence in sound production for film, television and multimedia platforms.

Advertisement

This year’s awards ceremony will be held on the 23rd of November at The Establishment Hotel, Sydney.

The Host this year is Rob Carlton.

Tickets are available for purchase through our website at www.assg.org.au.

Nominees are listed below: 


Best Sound For A Television Commercial Or Promo

Audi R8 100000 Facebook Fans Celebrations
Mark Cornish

OPSM Lifeguards
Mark Cornish

Ubisoft Ghost Protocol Trailer
Stuart Welch
Wes Chew
Ryan Millard
John Simpson
Ryan Squires

Warrior – Tim Cahill
Keith Thomas
Best Sound For Interactive Media

Bed Head
Damian Del Borrello
Richard Teague
Gareth Van Niekerk
Amy Barber

Blast 'Em Bunnies
Jack Gillespie

Colossatron: Massive World Threat
Cedar Jones

The Otherside
Luke Mynott
Andrew Lancaster
Mick Boraso
John Simpson M.P.S.E
Ryan Squires

Best Sound For An Animated Short Film

Hairy Legs Ep 4

Dino Giacomin
Nigel Christensen
Stefan Kluka
Nigel Croydon

Love In The Time Of March Madness
Albert Behar
Marco Velasco
Andy Wright
Adam Alexander

Peleda
Michael Darren
Sam Rogers
Geoffrey Crowther
Duncan Campbell

The Pacific Adventures Of The Climate Crab
Markus Kellow


Best Sound For A Short Fiction Film

Brawl

Damian Del Borrello
Daniel Rossi
Piotre Wasilewski
Gareth Van Niekerk
Amy Barber

Can You See Them

Dane Cody
Jo Pajak
Leon East
Andrew McGrath

Crossroad

Blake Guy
Peter Gage
Jean-Marc Serret
Gareth Evans
Lloyd Barrett
Rachel Skelly
Chris Smith
Jakob De Wet
Van Nguyen

Stuffed

Gareth Evans
Julia Allsop
Mario Vaccaro
George Alamaras
Alex Francis
Andy Wright
Diego Ruiz

Best Sound For Lifestyle, Reality Or Live Television

Air Rescue 2

Wes Chew
Sam Gain-Emery
Dylan Barfield
David Sims
Robert Mackay

Borderland
Neil McIntosh
Liam Price

Outback Coroner
Neil McIntosh
Ben Anderson
Mark Blackwell

Best Film Sound Recording

Charlie's Country
James Currie
Josh Williams

The Railway Man
Craig Walmsley
Ben Wyatt
Teekhavu Kongchayuth
Colin Gregory

The Rover

Des Kenneally
Marco Arlotta
Rob Nokes

Wolf Creek 2

James Currie
Josh Williams
Travis Williamson

Best Sound for a Tele Feature

The Broken Shore

John McKerrow
Joanna Pajak
Jenny Sutcliffe
Mark Lavery
Damian Jory
Liam Egan
Marco Velasco
Eli Pennington
Michael Lloyd
Phil Judd

Jack Irish – Dead Point

John Wilkinson
Bev Faiman
Hiro Igarashi
Matt Cuirc
Tony Murtagh
Damian Jory
Les Fiddess
Martin Oswin
Phil Judd

The Killing Fields

Wes Chew
Luke Mynott
Tom Herdman
Sam Gain-Emery
Mick Boraso
Dylan Barfield
Laura Murdoch
John Simpson
James Carroll
Adrian Medhurst
Grant Shepherd
Todd Kirkness
Todd Moore

Parer's War

Chris Goodes
Ralph Ortner
Mario Vaccaro
George Alamaras
James Ashton
Diego Ruiz
Paul Brincat

Best Film Sound Design

Charlie's Country

Tom Heuzenroeder
James Currie
Adrian Medhurst
James Carroll
Russell Alexander
Diego Ruiz

Felony

William Ward
Andrew Plain
Jenny Ward
Stuart Morton
Thom Kellar
Rick Lisle
Les Fiddess
Martin Oswin

The Railway Man

Jared Dwyer
Justine Angus
Thom Kellar
Stuart Morton
Bronwyn Murphy
David White
Andrew Plain
Mick Boraso
Dan Johnston
Andrew Simmons
Blair Slater
Duncan McAllister

Wolf Creek 2

Paul Pirola
Pete Smith
Michelle Child
Matt Lambourn
Dave Whitehead
Jamie Famularo
Lachlan Harris
John Simpson
Ryan Squires

Best Film Sound Mixing

Charlie's Country

James Currie
Duncan Campbell
Tom Heuzenroeder

Felony
Robert Mackenzie
Sam Hayward

The Railway Man
Gethin Creagh
David White
Duncan McCrae
Glenn Butler

Wolf Creek 2
Paul Pirola
Pete Smith

Best Sound for a Television Drama Series

Anzac Girls (Episode 6, "Courage")
Des Kenneally
Marco Arlotta
Mike Bakaloff
Nick Steele
Tom Heuzenroeder
Belinda Trimboli
Liam Egan
Peter Smith
Pete Best
Justin Astbury
Cat Connelly
Duncan Campbell
John Simpson
James Carroll
Vanessa Carr
Ryan Squires
Rake Series 3
Guntis Sics
Gerry Nucifora
Aron Dyer
Peter Hall
Leon Horrocks
Evan Horton
Michol Marsh
Helen Brown
Ian Donato

Serangoon Road
Arnold Leong San Juan
Julius Toh
Peter Hall
Leon Horrocks
Olivia Monteith
Michol Marsh
Helen Brown
Ian Donato

Wentworth Series 2

Paul Pirola
Andrew Neil
Francis Ward Lindsay
Jamie Famularo
Dean Ryan
Mal Hughes
Dave Vance
Krisztian Pilisko
Blair Slater
Duncan McAllister
Dan Johnston
Luisa Bifulco
Andrew Simmons


Best Sound for a Documentary

Hidden Universe 3D
Chris Goodes
Glenn Newnham
Nicky Robinson
Mario Vaccaro
Adam Connelly

James Cameron's Deep Sea Challenge
Chris Goodes
Steve Burgess
Andy Wright
James Ashton
Mario Vaccaro
George Alamaras
Matt Green
Jeremy Ireland
Julian Howarth

JFK: The Smoking Gun

Stephen R Smith
Neil McIntosh
Liam Price
Craig Butters
Dave Barber
Helen Brown
Sue Scott

The Search For The Oceans Super Predator
Ric Curtin
Glenn Martin
Ash Charlton
Steve Towbridge

Feature Film Soundtrack of the Year

Charlie's Country
Felony
Forbidden Ground
Galore
Healing
I, Frankenstein
Son Of A Gun
The Babadook
The Lego Movie
The Railway Man
The Rover
These Final Hours
Touch
Tracks
Wolf Creek 2

 

 

 

 

 

 

 

.

  • assg