Finalists unveiled for SPA Awards

19 August, 2019 by Jackie Keast

‘Top End Wedding’ is among the eight films in contention for the feature film SPA Award.

Some 54 production companies are among the finalists for this year’s Screen Producers Australia (SPA) Awards, which span 12 categories across film, TV and interactive.

Advertisement

Eight titles will compete for the feature film gong. The nominees include the highest grossing Australian films of the year, Ambience’s Storm Boy and Goalpost Pictures/KOJO Entertainment’s Top End Wedding. Also in the running are Unicorn Films’ Celeste and Red Dune Films & Deeper Water Films’ Danger Close: The Battle of Long Tan, as well as four yet to be released films, Blue-Tongue Films’ Judy & Punch, Closer Productions’ Animals, Ticket To Ride’s Standing Up For Sunny and SixFourSixty’s Angel of Mine.

Hoodlum is up twice in the drama series category for Tidelands and Five Bedrooms, as is Matchbox for Glitch and The Heights (the latter together with For Pete’s Sake Productions). Other nominees include Fremantle’s Wentworth, Easy Tiger’s Doctor Doctor, Playmaker’s Bloom and Revlover Films’ Diary of An Uber Driver.

The telemovie/mini-series category looks competitive, with nominees Closer Productions’ The Hunting, December Media’s The Cry, Goalpost Pictures’ Fighting Season, and Lambs of God and On The Ropes, both from Lingo Pictures.

Vying for the comedy series award are CJZ’s Mr Black, Guesswork Television/Katering Productions’ Get Krack!n, Jungle Entertainment’s Squinters, Matchbox’s The Family Law, Princess Pictures’ How To Stay Married and What Horse?/Guesswork Television’s Rosehaven.

The two Adam Goodes docos, Shark Island Productions The Final Quarter and GoodThing Productions’ The Australian Dream, will square off in the feature documentary category, up against fellow GoodThing production 2040; Bunya Treehouse Productions’ Sanctuary; Wildbear Entertainment’s Iron Fists and Kung Fu Kicks; and Freshwater Pictures & iKandy Films’ The Eulogy.

“The quality of Australian screen content produced by the independent sector continues to grow each year and I’m exceptionally pleased to see that the work our members are creating is being exported to audiences across the globe,” said SPA CEO Matthew Deaner.

“I would like to take this opportunity to once again thank all our members who took the time to enter the awards and I look forward to celebrating with you at Screen Forever 2019.”

The finalists in each category are voted on by SPA members. Winners will be announced at a ceremony at Melbourne’s Forum Theatre November 14, the last night of the Screen Forever conference.

The full list of finalists:

Animated Series Production of the Year
Dumbotz, Blue Rocket Productions
Bluey, Ludo Studio

Children’s Series Production of the Year
Drop Dead Weird, Ambience Entertainment & Air Pig Productions
Random and Whacky, Ambience Entertainment
Project Planet, Emerald Films & Metamorflix
Mustangs FC, Matchbox Pictures
Nowhere Boys: The Battle for Negative Space, Matchbox Pictures
Hardball, Northern Pictures

Comedy Program or Series Production of the Year
Mr Black, CJZ
Get Krack!n, Guesswork Television & Katering Productions
Squinters, Jungle Entertainment
The Family Law, Matchbox Pictures
How To Stay Married, Princess Pictures
Rosehaven, What Horse? & Guesswork Television

Drama Series Production of the Year
Doctor Doctor, Easy Tiger Productions
Wentworth, Fremantle
Five Bedrooms, Hoodlum
Tidelands, Hoodlum
Glitch, Matchbox Pictures
The Heights, Matchbox Pictures & For Pete’s Sake Productions
Bloom, Playmaker Media
Diary of an Uber Driver, Revlover Films

Light Entertainment Series Production of the Year
Grand Designs Australia, Fremantle
The Recording Studio, Fremantle
Restoration Australia, Fremantle
Australia’s Got Talent, Fremantle
The Weekly with Charlie Pickering, Thinkative Television
Hard Quiz, Thinkative Television

Telemovie or Mini Series Production of the Year
The Hunting, Closer Productions
The Cry, December Media
• Fighting Season, Goalpost Pictures
• Lambs of God, Lingo Pictures
• On the Ropes, Lingo Pictures
• Les Norton, Roadshow Rough Diamond

Online Series Production of the Year
Patricia Moore, Cobbstar Productions
Location Scouts, Goalpost Pictures
Robbie Hood, Ludo Studio and Since 1788 Productions
A Chance Affair, Noble Savage Pictures
Superwog, Princess Pictures
Lucy & DiC, We Made a Thing

Documentary Program or Series Production of the Year
Blue Water Empire, Bunya Productions
Body Hack, Essential Media Group
Family Rules, Metamorflix
Secret Life of Death, Mint Pictures
Magical Land of Oz, Northern Pictures
• Employable Me, Northern Pictures
Outback Truckers, Prospero Productions
Australian Crime Stories, The Full Box

Feature Documentary of the Year
• Sanctuary, Bunya Treehouse Productions
• The Eulogy, Freshwater Pictures & iKandy Films
2040, GoodThing Productions
• The Australian Dream, GoodThing Productions
• The Final Quarter, Shark Island Productions
• Iron Fists and Kung Fu Kicks, WildBear Entertainment

Feature Film of the Year
Storm Boy, Ambience Entertainment
Judy & Punch, Blue-Tongue Films
Animals, Closer Productions
Top End Wedding, Goalpost Pictures & KOJO Entertainment
Danger Close: The Battle of Long Tan, Red Dune Films & Deeper Water Films
Angel of Mine, SixtyFourSixty
Standing Up For Sunny, Ticket To Ride
Celeste, Unicorn Films

Short Film Production of the Year
Chlorine, Dollhouse Pictures
First Day, Epic Films
Rebooted, LateNite Films
Strangers, Mad Ones Films
Judas Collar, No Thing Productions
Scout, Noble Savage Pictures
Elders, Typecast

Interactive or Game Production of the Year
Awake: Episode One, Start VR
RONE, StudioBento

 

 

 

 

 

 

.