TV Week Logies announce 2012 nominations

19 March, 2012 by Amanda Diaz

The nominations for the 2012 TV Week Logies were announced on Sunday, with long-running soap Home and Away and Nine’s Underbelly: Razor leading the pool with seven nominations each.

Home and Away, which has been on air since 1988, received its nominations in the public-voted categories. It is up against Offspring, Packed To The Rafters, Winners And Losers and Underbelly: Razor for most popular drama series.

Advertisement

Esther Anderson (who plays Charlie Buckton) is nominated for both the gold logie for most popular TV personality and the silver logie for most popular actress. Veteran Ray Meagher (aka Alf Stewart) will compete against stars from Wild Boys, Packed to the Rafters and Offspring for most popular actor, while Dan Ewing, Steve Peacocke and Demi Harman are nominated in the most popular new talent categories.

Underbelly: Razor was acknowledged by both the public and industry peers. It earned nods for most popular series, actress and new female talent as well as for best series and the Graham Kennedy award for outstanding new talent.

Matchbox Pictures series The Slap picked up nominations in the silver logie categories for most outstanding series, outstanding actor (Alex Dimitriades) and actress (Essie Davis and Melissa George). ABC miniseries Paper Giants was recognised in the same categories, with acting nods going to Rob Carlton and Asher Keddie respectively.

Foxtel dramas cloudstreet and Killing Time and Ten’s Offspring picked up two nominations each.

The 2012 Logies will be held on April 15 and broadcast on Nine.

For a complete list of the nominees, see below.

MOST POPULAR NOMINEES:

TV WEEK GOLD LOGIE – Most Popular Personality on TV
Adam Hills (Spicks And Specks, ABC1/Adam Hills In Gordon St Tonight, ABC1)
Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten /Ita Buttrose, Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Esther Anderson (Charlie Buckton, Home And Away, Channel Seven)
Hamish Blake (Hamish & Andy’s Gap Year, Nine Network)
Karl Stefanovic (Today, Nine Network)

TV WEEK SILVER LOGIE – Most Popular Actor
Daniel MacPherson (Jack Keenan, Wild Boys, Channel Seven)
Eddie Perfect (Mick Holland, Offspring, Network Ten)
Erik Thomson (Dave Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
Hugh Sheridan (Ben Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
Ray Meagher (Alf Stewart, Home And Away, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE – Most Popular Actress
Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten /Ita Buttrose, Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
Danielle Cormack (Kate Leigh, Underbelly: Razor, Nine Network /Angela Travis, East West 101, SBS)
Esther Anderson (Charlie Buckton, Home And Away, Channel Seven)
Jessica Marais (Rachel Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)
Rebecca Gibney (Julie Rafter, Packed To The Rafters, Channel Seven)

TV WEEK SILVER LOGIE – Most Popular Presenter
Adam Hills (Spicks And Specks, ABC1/Adam Hills In Gordon St Tonight, ABC1)
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Chrissie Swan (The Circle, Network Ten)
Hamish Blake (Hamish and Andy’s Gap Year, Nine Network)
Karl Stefanovic (Today, Nine Network)

MOST POPULAR NEW MALE TALENT
Dan Ewing (Heath Braxton, Home And Away, Channel Seven)
James Mason (Chris Pappas, Neighbours, Network Ten)
Peter Kuruvita (Host, My Sri Lanka With Peter Kuruvita, SBS)
Steve Peacocke (Darryl “Brax” Braxton, Home And Away, Channel Seven)
Tom Wren (Dr Doug Graham, Winners & Losers, Channel Seven)

MOST POPULAR NEW FEMALE TALENT
Anna McGahan (Nellie Cameron, Underbelly: Razor, Nine Network)
Chelsie Preston Crayford (Tilly Devine, Underbelly: Razor, Nine Network)
Demi Harman (Sasha Bezmel, Home And Away, Channel Seven)
Melissa Bergland (Jenny Gross, Winners & Losers Channel Seven)
Tiffiny Hall (Trainer, The Biggest Loser Australia, Network Ten)

MOST POPULAR DRAMA SERIES

Home And Away (Channel Seven)
Offspring (Network Ten)
Packed To The Rafters (Channel Seven)
Underbelly: Razor (Nine Network)
Winners And Losers (Channel Seven)

MOST POPULAR LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
Australia’s Got Talent (Channel Seven)
Hamish & Andy’s Gap Year (Nine Network)
Spicks And Specks (ABC1)
Sunrise (Channel Seven)
The Project (Network Ten)

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM

Better Homes And Gardens (Channel Seven)
Getaway (Nine Network)
iFISH (Network Ten)
Ready Steady Cook (Network Ten)
Selling Houses Australia Extreme (LifeStyle Channel, FOXTEL)

MOST POPULAR SPORTS PROGRAM

2011 AFL Grand Final (Network Ten)
Before The Game (Network Ten)
The AFL Footy Show (Nine Network)
The NRL Footy Show (Nine Network)
Wide World Of Sports (Nine Network)

MOST POPULAR REALITY PROGRAM
Beauty And The Geek Australia (Channel Seven)
MasterChef Australia (Network Ten)
My Kitchen Rules (Channel Seven)
The Block (Nine Network)
The X Factor Australia (Channel Seven)

MOST POPULAR FACTUAL PROGRAM
Bondi Rescue (Network Ten)
Bondi Vet (Network Ten)
Border Security: Australia’s Front Line (Channel Seven)
RPA (Nine Network)
World’s Strictest Parents (Channel Seven)

MOST OUTSTANDING NOMINEES


TV WEEK SILVER LOGIE – Most Outstanding Drama Series, Miniseries or Telemovie
Cloudstreet (Showcase, FOXTEL)
Offspring (Network Ten)
Paper Giants: The Birth Of Cleo (ABC1)
The Slap (ABC1)
Underbelly: Razor (Nine Network)

TV WEEK SILVER LOGIE – Most Outstanding Actor
Alex Dimitriades (The Slap, ABC1)
David Wenham (Killing Time, TV1, FOXTEL)
Don Hany (East West 101, SBS)
Geoff Morrell (Cloudstreet, Showcase, FOXTEL)
Rob Carlton (Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)

TV WEEK SILVER LOGIE – Most Outstanding Actress
Asher Keddie (Paper Giants: The Birth Of Cleo, ABC1)
Diana Glenn (Killing Time, TV1, FOXTEL)
Essie Davis (The Slap, ABC1)
Kat Stewart (Offspring, Network Ten)
Melissa George (The Slap, ABC1)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEW TALENT

Anna McGahan (Underbelly: Razor, Nine Network)
Chelsie Preston Crayford (Underbelly: Razor, Nine Network)
Hamish Macdonald (Senior Foreign Correspondent, Network Ten)
Hamish Michael (Crownies, ABC1)
Melissa Bergland (Winners & Losers, Channel Seven)

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE
“Lockyer Valley Flood” (Brisbane News, Channel Seven)
“Qantas Grounded” (Sky News National, Sky News Australia, FOXTEL)
“Skype Scandal” (Ten News At Five, Network Ten)
“The Queensland Floods” (Nine News, Nine Network)
“Unfinished Business” (SBS World News Australia, SBS)

MOST OUTSTANDING PUBLIC AFFAIRS REPORT
“A Bloody Business” (Four Corners/Sarah Ferguson, ABC1)
After The Deluge: The Valley (Paul Lockyer, ABC1)
“Rescue 500” (Sunday Night, Channel Seven)
“Salma In The Square” (Foreign Correspondent/Mark Corcoran, ABC1)
Tour Of Duty: Australia’s Secret War (Network Ten)

MOST OUTSTANDING LIGHT ENTERTAINMENT PROGRAM
Australia’s Got Talent (Channel Seven)
Gruen Planet (ABC1)
Spicks And Specks (ABC1)
Talkin’ ’Bout Your Generation (Network Ten)
The Project (Network Ten)

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE
2011 Australian Open Tennis (Channel Seven)
2011 Bathurst 1000 (Channel Seven)
2011 Melbourne Cup Carnival (Channel Seven)
State Of Origin III (Nine Network)
Tour de France 2011 (SBS)

MOST OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM
Camp Orange: Wrong Town, (Nickelodeon, FOXTEL)
Lockie Leonard (Nine Network)
My Place (ABC3)
Saturday Disney (Channel Seven)
Scope (Network Ten)

MOST OUTSTANDING FACTUAL PROGRAM

Go Back To Where You Came From (SBS)
Leaky Boat (ABC1)
Mrs Carey’s Concert (ABC1)
Outback Fight Club (SBS)
Tony Robinson Explores Australia (The History Channel, (FOXTEL)

 

 

 

 

 

 

.