WA Screen Academy garners nominations

01 March, 2010 by IF

Press release from WA Screen Academy

Five short films and two documentaries attracted 15 nominations in the WA Screen Awards – WA’s version of the Oscars – including Best Film, Best Documentary (2 nominations), Best Director, Best Actress/Actor (3 nominations) Best Screenplay and also nominations for Best Editing, Cinematography, Production Design, Sound and Original Musical Composition (2).

Advertisement

The WA Screen Awards gala ceremony will be held at the Perth Concert Hall on Saturday March 6th.

Edith Cowan University’s undergraduate Film and Video students attracted major nominations for Best Short Animation, Best Tertiary Film and Best Music Video. Graduates from the Screen Academy and WAAPA added another 5 nominations to bring the total to 23 – one or more nominations in every category they were eligible to enter. This confirms ECU’s reputation as a centre of excellence in screen education and training.

John Rapsey, Director of the WA Screen Academy attributes this success to the high calibre and commitment of applicants, the quality guidance provided by industry mentors and the very fruitful collaboration with WAAPA, now in its sixth year. “This has enabled us to graduate teams of people – producers, directors, writers, actors, composers and production personnel who are making their mark, getting employed in the industry and coming together in various combinations to make films.”

The nominations:

Best Film
Pigskin
Director: Simon Larkins
Writer: Cei Langley
Producer: Jules Fortune (staff)
(WA Screen Academy, 2009)

Best Documentary
The Bubbleologist
Director: Oyvind Opshaug
Producer: Kazimir Sas
(WA Screen Academy, 2009)

Living Colour
Director: Eva Ramdohr
Producer: Freya Brueschke
(WA Screen Academy, 2009)

Best Director
Mike Hoath (WA Screen Academy, 2009)
The Bucks Party

Best Screenplay
Stuffed
Writer: Magda Wozniak (WA Screen Academy, 2009)
Producer: Alex Giles
Director: Oyvind Opshaug

Stuffed also nominated for:
Best Actress
Jennifer White (WAAPA 2009)

Best Editing
Oyvind Opshaug, Henrik Haug Hansen, Eva Ramdohr (WA Screen Academy 2009)

Best Cinematography
Henrik Haug Hansen (WA Screen Academy 2009)

Best Production Design
Sophie Mathewson (WA Screen Academy, 2009)

Best Original Music Composition
Elizabeth Bonnie (WAAPA Music Composition)

Other nominations:
Best Actor
Rowan Freeman (WAAPA 2009)
The Bucks Party

Matt Levett (WAAPA 2009)
Sorrento

Best Cinematography
Kat Goddard (WA Screen Academy 2009)
Hidden Clouds

Best Sound
Ben Morris (WA APA 2009)
Runner

Best Original Music Composition
Andrew Clarke (WAAPA Music Composition)
Runner

 

 

 

 

 

 

 

.